תחום קידום האתרים מתעדכן ללא הרף ואחת המגמות החשובות כיום הינה הקידום הלוקאלי – כלומר נקיטת אמצעים שונים על מנת שהאתר יתבלט בתוצאות החיפוש של גולשים מאזור ספציפי.

באופן טבעי קידום אתרים לוקאלי (Local SEO) רלוונטי לאתרים שמאחוריהם עומדים עסקים עם מקום פיזי, אליו מגיעים רוב הלקוחות. במקרים אלה למיקום הגיאוגרפי ישנה כמובן חשיבות רבה, ועל כן כדאי להבליטו, כמו גם להשקיע משאבים בקידום האתר עבור גולשים שנמצאים בקרבת מקום. עבור מסעדות ובתי קפה, למשל, קידום לוקאלי הוא יקר ערך במיוחד, עסק לתיקון אופניים חשמליים עשוי לצאת אף הוא נשכר מאוד מאופטימיזציה לוקאלית לאתר שלו וכך לדוגמה גם מטפל שיאצו. לעומת זאת מבחינת קרן השקעות בנדל"ן או חברה המתמחה בייעוץ ארגוני ופיתוח מנהלים הקידום הלוקאלי פחות מהותי, גם אם יש להן כתובת פיזית.

איך תעזרו לגוגל לעזור לכם?

המדיניות המוצהרת של גוגל היא להפוך את החיפושים ברשת למותאמים אישית, כשאחד הפרמטרים העיקריים הוא המיקום הפיזי של הגולש. בהתאם, דפים מקומיים הולכים ומשתלטים על חלקו העליון של ה-SERP (דף תוצאות החיפוש), ועסק שמיקום הפיזי שלו רלוונטי ואשר לא ישקיע בקידום לוקאלי עלול להידחק אל מחוץ לטווח תשומת הלב של הגולשים והלקוחות הפוטנציאליים שלו.

מסיבה זו מומלץ ראשית לרשום את האתר בשירות Google+ Local. גוגל פלוס מקומי מחליף את גוגל פלייסס ומשמש לאותה מטרה – הצגה מדויקת של עסקים בעלי מיקום פיזי שיש לו משמעות מבחינת פעילות העסק. מאחר שגוגל מעוניינת לעודד את הרישום לגוגל פלוס לוקאל, הרי שהיא גם מציעה תמורה משתלמת: הצגת האתר באופן בולט במיוחד בתוצאות החיפוש – כולל תמונות, מפה, פרטי יצירת קשר ובחלק מהמקרים גם חוות דעת. ההצגה הוויזואלית המושכת עשויה להגדיל את נפח התנועה המגיעה לאתר במידה ניכרת, וכן לאפשר יצירת קשר עם העסק בקלות ובמהירות.

יתרון נוסף הוא הגעה לקהל יעד ממוקד במיוחד: מסעדה בראש פינה למשל תופיע במקום גבוה במיוחד בתוצאות החיפוש של ביטויים דוגמת "מסעדות בראש פינה" או "מסעדה בצפון" ולא כשמישהו מחפש "מסעדה בתל אביב", וכך תמשוך אליה גולשים שהם אכן לקוחות פוטנציאליים.

פעולות נוספות במסגרת הקידום הלוקאלי

במסגרת קידום אתרים לוקאלי ישנם עוד שני צעדים בסיסיים שאותם חשוב לבצע:

* הוספת הכתובת הפיזית במקום בולט באתר עצמו, ורצוי עם לינק למפה. כדאי גם לשקול את הוספת שם העיר לכותרות דפים רלוונטיים – כדי להופיע באופן בולט גם במנועי חיפוש אחרים ולא רק בגוגל.

* הוספת האתר לאתרי ביקורות וסקירות (בהתאם לתחום הפעילות) – חוות דעת של גולשים תורמות הן לקידום במנועי החיפוש והן ליצירת הרושם הרצוי אצל הגולשים (בתנאי שהן חיוביות כמובן…)